(upozornění na zajímavou knihu)

Když jsem před více než dvěma lety psal o prvotině Michaely Hartové Cesta přes propast, mluvil jsem o zázraku. Svou první vydanou knížku napsala Michaela Hartová mezi čtrnáctým a šestnáctým rokem života. O její druhé knize jako o zázraku psát nebudu. Snížil bych tím význam slova zázrak. Nesnížil bych ovšem kvalitu a hodnotu této druhé knížky. Michaela Hartová mezi tím úspěšně dokončila střední školu a nyní studuje – jak jinak – jazyky na Karlově univerzitě. Svou druhou knížku sepsala mezi sedmnáctým a devatenáctým rokem života.

Kniha je pokračováním Cesty přes propast. Místo děje zůstává stejné – Liberec, Ještěd a okolí. Hlavní osoby stejné nezůstávají, nicméně jedná se pořád o jednu rodinu a její přátele. (Hlavní postavy příběhu jsou potomci hlavní postavy první autorčiny knihy.) Jiný je ovšem čas – o první knize jsem psal, že by ji bylo možno částečně zařadit do fantasy literatury. Tuto druhou knihu bych řadil spíše mezi sci-fi, protože děj se odehrává v budoucnosti, konkrétně třicet jedna let od událostí popisovaných v první knize.

V knize hrají velkou úlohu mobilní telefony. Autorka udává, že konzultovala problematiku IT technologií s odborníkem. V době, v níž se děj odehrává, už umí mobily standardně vytvářet hologramy.

Zápletka je poněkud složitá. Kniha sleduje jakoby dvě dějové linie, takže čtenář zpočátku knize nerozumí. To jí ovšem dodává na zajímavosti. Co to má znamenat? Jak to dopadne? Dějové linie postupně gradují, až se nakonec spojí a vše se vyjasní.

Kniha se tedy čte jako detektivka. To do jisté míry platilo i o knize první; o tomto pokračování to ovšem platí dvojnásob. Současně jde v knize o hodnoty. Je to kniha o statečnosti, věrnosti, o zradě, o záchraně na poslední chvíli. Kniha je naprosto originální, a přitom má všechny důležité známky „Velkého příběhu“, jak ho chápe John Eldredge. Vystupují v ní kladné postavy i padouši. A navíc vše je uvěřitelné – až na existenci podivného jezera někde v blízkosti Ještědu. Nu, jedná se o beletrii, nikoli o geografii nebo historii.

Knihu o 137 stranách lze objednat na https://www.sborliberec.cz/knihy za 269 Kč (bez poštovného a balného). Hned jsem ji koupil pro své vnuky a také do sboru jako vhodný dárek pro mládež příslušné věkové kategorie. Budete-li objednávat rychle, stačíte z ní udělat dobrý dárek pro své příbuzné či přátele.

  1. prosince 2021