Na jaře jsem zveřejnil prosbu o finanční podporu dvou pákistánských rodin. Sbírka vynesla 301 000 Kč, z nichž se nám podařilo sehnat pro obě rodiny bydlení a pro jednu z těchto rodin i potřebné potraviny a léky. Jedna rodina je zde již čtyři roky, mají čtyři děti, z nichž jedno se narodilo již v České republice. Bohužel, jejich právní postavení je stále nejisté, asyl jim byl odmítnut, nicméně oni se odvolali a proces ještě není u konce. Otec této rodiny normálně pracuje, takže tam další finanční podpory není zapotřebí.

S druhou rodinou je to horší. Počítali jsme s tím, že ji budeme živit šest měsíců, než dostane otec rodiny pracovní povolení. Pracovní povolení dostal, byl od počátku proaktivní, a zdálo se, že počátkem prosince nastoupí do práce, kterou si našel. Nicméně vyskytly se byrokratické překážky. Může ho zaměstnat jen firma, která má volné pracovní místo, jež bylo 30 dnů inzerováno a na které se nepřihlásil žádný český státní příslušník. Firma o něj opravdu stojí, inzerát zveřejnila a nyní běží ona třicetidenní lhůta. Znamená to ovšem, že nastoupit bude moci nejprve 1. února; do té doby jsou zcela bez prostředků. Navíc šlechetní pronajímatelé byli u společnosti Bohemia, nyní mají nového dodavatele a zálohy jim stouply ze 3000 Kč na 8000 Kč.

Proto volám SOS. Potřebujeme pomoc pro tuto rodinu. Jedná se o pomoc krátkodobou – potřebují překlenout leden a únor; půjde-li vše dobře, první výplatu dostane v polovině března.

Připomínám, že muslimové se je třikrát pokusili zabít. Jejich svědectví je drsné i velmi dojemné. Maria má viditelné jizvy na těle – pokusili se ji upálit ve vlastním domě. Měli povídání o svém životě u nás ve Zlatých Horách a v Jeseníku a mnohé z nás to hluboce zasáhlo.

Pomoc „zprocesujeme“ opět skrze organizaci Dignity, číslo účtu je 2501433188/2010; do zprávy pro příjemce napište prosím „Pákistánci“. Moc děkuji všem, kteří budou ochotni přispět alespoň malou částkou.

Ještě jednou zdůrazňuji, že „naši“ Pákistánci nic nezanedbali. Jsou velmi proaktivní. Narážejí ale stále na nějaké byrokratické překážky. Přiznám se, že já bych si asi na jejich místě zoufal. Mohl bych popsat celou řadu situací, pro ně naprosto nepředvídatelných a z mého hlediska šikanózních. Přitom tady chtějí pracovat, chtějí být pro tuto zemi požehnáním, nikoli přítěží.

Děkuji za pochopení a přeji požehnané vánoční svátky!

 

Dan Drápal

  1. prosince 2021